Fotoğraf eğitimleri veren PHOTOPLAY ve fotoğraf gezileri düzenleyen PHOTOTRAVEL‘dan sonra 3. markamız PHOTOBABY ile karşınızdayız…

PHOTOPLAY

Türkiye’nin 1 Numaralı Fotoğrafçılık Kursu
www.fotografcilikkursu.com

PHOTOTRAVEL

Türkiye Fotoğraf Turları
www.phototravelturkey.com

PHOTOBABY

Türkiye Bebek Fotoğrafçıları Listesi
www.bebekfotografcisi.com.tr 

20 yılı aşan profesyonel fotoğrafçılık deneyimimiz ve 14. yılı aşan akademik fotoğraf bilgimizin gücüyle PHOTOBABY kuruldu.

YIL 2008… PHOTOPLAY olarak fotoğraf eğitimleri vermeye başladık ve eğitim alan fotoğrafseverlerin de bizi çevrelerine tavsiye etmeleri sayesinde gittikçe büyüdük. Yıllar ilerledikçe kursiyerlerimizin kendilerini geliştirebilmeleri için eğitimlerimizi çeşitlendirdik, alanında isim yapmış fotoğrafçılarla ve fotoğraf duayenleriyle etkinlikler, geziler ve söyleşiler düzenledik. Bugün itibariyle mezun kursiyer sayımız 25.000’i geçti…

YIL 2013… PHOTOTRAVEL ile birlikte fotoğraf gezileri düzenlemeye başladık. Yurt içi ve yurt dışı 300’den fazla fotoğraf gezisi düzenledik. Gezilerimize 10.000’den fazla kişi katıldı.

YIL 2022… Bugüne kadar online eğitimlerimizin yayınlandığı web sitemiz aracılığıyla Türkiye genelinde 800’den fazla kişiye, İstanbul’daki kurs merkezimizde ise 300’den kişiye yüz yüze “Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Eğitimi” verdik. Kısaca, 14 yılda yüzlerce Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı yetiştirdik. Şu an, bu alanda isim yapmış bir çok öğrencimiz bulunuyor. Onların fotoğrafik gelişimine katkıda bulunurken, çok iyi fotoğraflar çekmelerine rağmen yeterli tanıtım yapamadıkları için ailelere ulaşamadıklarına şahit olduk. İşte bu nedenle 2022 yılında PHOTOBABY’yi, profesyonel bebek fotoğrafçılarının tanıtımına destek olmak ve ailelerle bebek fotoğrafçılarını bir araya getirmek için kurduk.

PhotoBaby bebekfotografcisi.com.tr web sitesi üzerinden, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere, Türkiye’nin 81 ilindeki bebek, doğum, yenidoğan, hamile ve aile fotoğrafçılarını bir araya getiriyor.

Web sitemizi ziyaret eden aileler, bölgelerinde profesyonel bebek fotoğrafçılarının portfolyolarına, sosyal medya profillerine, iletişim bilgilerine ve müşteri yorumlarına kolaylıkla erişim sağlayabilecek, ayrıca bebek fotoğrafçılarından teklif alabilecek.

PhotoPlay ve PhotoTravel’ın gücünü de arkasına alan PhotoBaby’nin kısa sürede iyi yerlere geleceğinden ve Bebek Fotoğrafçılarını Ailelerle buluşturma noktasında önemli bir noktaya geleceğinden şüphemiz yok.

PHOTOBABY Bebek Fotoğrafçısı Online Platformu Açıldı. Şehrinizdeki En İyi Bebek Fotoğrafçısı için Hemen Arama Yapın ve Bulun…

81 İLDEKİ EN İYİ BEBEK FOTOĞRAFÇILARI

PHOTOBABY Bebek Fotoğrafçısı  web sitesi üzerinden, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere, Türkiye’nin 81 ilindeki bebek, doğum, yenidoğan, konsept, hamile ve aile fotoğrafçılarını bir araya getiriyor.

AİLELER ve EN İYİ BEBEK FOTOĞRAFÇILARI BİR ARADA

PHOTOBABY Bebek Fotoğrafçısı, Türkiye’nin 1 Numaralı Fotoğrafçılık Kursu PhotoPlay tarafından kuruldu. Bugüne kadar online eğitimlerin yayınlandığı web sitesi www.fotografcilikkursu.com aracılığıyla, Türkiye genelinde 800’den fazla kişiye, İstanbul’daki kurs merkezinde ise 300’den fazla kişiye yüz yüze “Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Eğitimi” veren PhotoPlay, 14 yılda yüzlerce Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı yetiştirdi. Şu an, bu alanda isim yapmış bir çok kursiyeri bulunuyor. Onların fotoğrafik gelişimine katkıda bulunurken, çok iyi fotoğraflar çekmelerine rağmen yeterli tanıtım yapamadıkları için ailelere ulaşamadıklarına şahit olan PhotoPlay, bu nedenle PHOTOBABY Bebek Fotoğrafçısı’nı profesyonel bebek fotoğrafçılarının tanıtımına destek olmak ve ailelerle bebek fotoğrafçılarını bir araya getirmek için kurdu.

SİZE EN YAKIN ve EN İYİ BEBEK FOTOĞRAFÇISINI BULUN

www.bebekfotografcisi.com.tr web sitesini ziyaret eden aileler, bölgelerindeki profesyonel bebek fotoğrafçılarının portfolyolarına, sosyal medya profillerine, iletişim bilgilerine ve müşteri yorumlarına kolaylıkla erişim sağlayabilecek, ayrıca bebek fotoğrafçılarından teklif alabilecek.

Bebek, doğum, yenidoğan ve hamile fotoğrafçısı arayan ailelerin, zamandan tasarruf ederek en iyi fotoğrafçılara ulaşmalarını sağlamak amacıyla kurulan PHOTOBABY, ailelerin aldıkları fotoğraf çekimi hizmetini de değerlendirilebileceği bir platform. Aileler, lokasyon bazlı aramalarla Türkiye’nin 81 ilindeki, kendilerine en yakın bebek fotoğrafçılarını da bulabilecek.

EN İYİ BEBEK FOTOĞRAFÇILARINA HIZLI ULAŞ, HEMEN TEKLİF İSTE

Bebek fotoğrafçılığı konusunda Türkiye’nin en çok ziyaret edilen online platformları arasında yer almayı hedefleyen PHOTOBABY, sektördeki tüm Doğum ve Bebek Fotoğraçılarının ailelerle olan iletişim ağını güçlendirme, ailelerin fotografik yönden güçlü bebek fotoğrafçılarına ulaşmasını kolay, anlaşılır ve pratik hale getirme düşüncesiyle yola çıkan bir proje.

Aileler, çalışmak istedikleri bebek fotoğrafçılarını favorilerine ekleyerek, hemen teklif isteyerek ve direkt hızlı bir şekilde iletişim kurarak zaman ve kaliteden ödün vermeden bebek fotoğrafçılarıyla çalışma imkanı bulacak.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN BEBEK FOTOĞRAFÇILIĞI PLATFORMU

PHOTOBABY, bebek fotoğrafçılığı konusunda Türkiye’nin en çok ziyaret edilen online platformu olma konusunda emin adımlarla ilerliyor.

PhotoPlay ve PhotoTravel’ın gücünü de arkasına alan PHOTOBABY Bebek Fotoğrafçısı’nın kısa sürede iyi yerlere geleceğinden ve Bebek Fotoğrafçılarını Ailelerle buluşturma görevinde önemli bir noktaya geleceğinden şüphe yok.

Akordiyon İçeriği

DOĞUM FOTOĞRAFÇISI

YENİDOĞAN FOTOĞRAFÇISI

1 YAŞ FOTOĞRAFÇISI

HAMİLE FOTOĞRAFÇISI

AİLE FOTOĞRAFÇISI

BEBEK FOTOĞRAF ÇEKİMİ

DOĞUM FOTOĞRAF ÇEKİMİ

YENİDOĞAN BEBEK FOTOĞRAF ÇEKİMİ

1 YAŞ FOTOĞRAF ÇEKİMİ

HAMİLE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

KONSEPT BEBEK FOTOĞRAF ÇEKİMİ

DIŞ MEKAN FOTOĞRAF ÇEKİMİ

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİMİ

Bursa’da yaşayan Sinem Salkım Maraba, sizler için bebeğinizi kendi evinizde 1-2-3-4-5-6-7 ay konseptleri ile nasıl fotoğraflarını çekebileceğinizi yazdı.

“Bebeğinizi evde kendi imkânlarınızla fotoğraflamak hem çok eğlenceli hem de çok özel. Bazı anneler bebekleri için çeşitli konseptler üzerinde çalışarak hayal dünyasını zorlayacak pozlar yakalarken, bazı anneler ise aylık gelişim hatıralarını daha sade konseptler ile fotoğraflıyor.”

Herkese merhaba. Ben Sinem Salkım Maraba…

Yeni bir bebek, yeni bir hayat gibidir. Hamilelik ise heyecan ve beklentiyle dolu özel bir zamandır. 2019 yılında ikinci bebeğimizin haberini aldığımızda her şey gayet güzeldi. Dört kişilik bir çekirdek aile olacaktık ve her şeyden önemlisi canım oğlum, Çınar’ım abi olacaktı.  Ancak bu dönem koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olan tüm anne adayları için korku, endişe ve belirsizliği de beraberinde getirdi. Pandemi, normal şartlarda umut dolu ve mutlu geçmesi gereken bu döneme maalesef gölge düşürdü.

Şanslıydım ki hamileliğim 8 ay boyunca sorunsuz geçmişti. Ve yine şanssızdım ki, hamileliğimin son ayına denk gelen bu küresel salgın son 1 ayımı kabusa çevirmişti. Tüm hamile anne adayları gibi bende korkuya, paniğe kapıldım ve onlarca cevapsız soruyla baş başa kaldım. Vaka sayılarının her geçen gün artıyor olması paniğimi ve korkularımı arttırıyordu. Bebeğim, Pınar’ımı beklerken öğrendim sabrı… Neyse ki bu zor günler geride kaldı, bebeğimiz aramıza katıldı, biz 4 kişilik bir aile olduk ve Çınar’ımız da abi oldu.

Bebekler çok hızlı büyüyor ve biz de en güzel anlarını hatıra olarak saklamak istiyoruz. Her geçen ay büyüyen bebeğinizin, an be an değişen ve gelişen tepkileri, tatlı tatlı gülümsemesi ve bu özel anların oluşturduğu eşsiz duyguyla her bir anı ölümsüzleştirmek kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir duygu.

Pandeminin hayatımıza getirdiği karantina günlerinde hepimiz evlerimize kapanmıştık. Biz bu süreçte kızımızın büyümesini izliyor ve bu anların her birini ölümsüzleştirmek için deklanşöre basıyorduk.

Minicik elleri, gözleri, ağzı, burnu, mis gibi kokan yanakları… Bebeğinizi evde kendi imkânlarınızla fotoğraflamak hem çok eğlenceli hem de çok özel. Bazı anneler bebekleri için çeşitli konseptler üzerinde çalışarak hayal dünyasını zorlayacak pozlar yakalarken, bazı anneler ise aylık gelişim hatıralarını daha sade konseptler ile fotoğraflıyor.

İlk 5 ay için sizlere öneriler sunacağım ama öncelikle birkaç ipucu vermeliyim.

EVDE AY AY BEBEK KONSEPT FOTOĞRAF ÇEKİMİ İÇİN İPUÇLARI

 • Fotoğraf çekerken iyi pozlar yakalamak adına en önemli detaylardan biri ışıktır. Bebeğinizin fotoğrafını çekmek için mutlaka evin en doğru açıdan ve en iyi ışık alan alanını belirlemelisiniz.
 • Alanın geniş olması, değişik açılardan çekim yapmanızı ve daha kaliteli, güçlü fotoğraflar elde etmemizi sağlayacaktır.
 • Evdeki çeşitli eşyalar ile yaratıcılığınızı kullanarak bir tema oluşturarak harika bir fotoğraf hikâyesi yaratabilirsiniz.
 • Hayal gücümüzü kullanmanın zamanı! Tabi birazcık kopya çekmekte de bir sakınca görmüyorum, nitekim birçok örnek bebek fotoğrafı mevcut.
 • Fotoğraf çekerken yalnız olmamanızı tavsiye ediyorum, çünkü fotoğraflarda küçük detaylar önemlidir. Ancak moralinizi bozmayın, pratik fotoğraf uygulamaları ile düzenlemeler yapmak, objeleri silmek, eklemek oldukça basitleşmiş durumda.
 • Bebekler karınları tokken ve tüm ihtiyaçları karşılandığında sakin ve huzurlu olurlar. Bu nedenle bebeğiniz uyurken temamızı hazırlayıp uyandığında en mutlu, en huzurlu anında çekimleri aceleye getirmeden tamamlamalıyız.
 • Çekim esnasında bebeğinizle konuşmalısınız. Onun en sevdiği ve tepki verdiği cümleleri kullanarak sevimli hallerini yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sevdiği oyuncakları veya en sevdiği dikkat çekici eşyaları kullanabilirsiniz.

AY AY BEBEK KONSEPT FOTOĞRAF ÇEKİMİ

1 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Sabırsızlıkla beklediğimiz bebeğimiz artık 30 günlük yani 1 aylıktı.  Kızımın ilk  temalı fotoğrafı olacaktı. Konuyla ilgili çok fazla bilgim yoktu ancak müthiş bir heyecanım vardı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyordum, sadece düz bir fotoğraf zemini gerekli olduğunu biliyordum. 1. ayı sembolize edecek 1 rakamını nasıl yapacaktım? Masanın üzerinde duran erikler gözüme çarpmıştı. Bebeğimin karnı tok ve huzurluydu, fakat kıpır kıpırdı. Minik hareketli elleri ile erikleri dağıtıyordu. Dikkatini çekmek için büyük çaba göstermiştim. Fotoğrafları çekerken şunu fark ettim ki erikler temama pek uygun değilmiş. Bütün zorluklara rağmen kızımın artık 1. ay temalı bir fotoğrafı vardı. Bu benim amatörlüğümden kaynaklandı. Sizde evinizde bulunan renkli çarşaflar, minik havlular, sebze ve meyvelerden, kendi bebeklerinize uygun konsepti hazırlayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Minik mucize iki aylık olmuştu. Çekim gününe bir iki gün vardı ve ben ne yapabilirim diye düşünmeye başlamıştım. 2. ayı sembolize edecektim? Doğumda gelen çiçeklerin altında bulunan minik renkli taşlar ile yazabileceğimi düşündüm. Benim kadrajımdan çıkan minik karelerle bebeğimin 2. ayını da ölümsüzleştirmiş oldum.

3 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Karadutum büyümeye devam ediyor ve ben bir sonraki ay için farklı konseptler düşünmeye başlamıştım. 3. Ayı sembolize edecek 3 rakamını nasıl yapacaktım? Hem günün önemini hem yaşadığımız bu dönemi yansıtmak istiyordum. Pandeminin hayatımıza getirdiği sokağa çıkma yasağı, maske ve kolonya… Yanında sağlıklı ve minik bir salata tabağı da harika olur diye düşündüm. Küçük prensesim uyuyorken tüm hazırlıklarımı tamamlandım. Marullardan etek, salatlardan 3 rakamı yapma fikri beni heyecanlandırmıştı. Konseptler hazırdı ve prensesim sahnede yerini almıştı. Artık en eğlenceli dakikalara geçebilir ve çekime başlayabilirdik.

4 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Bal evlat günden güne büyüyor. Bir konsept bitiyor ve “Bir sonraki ne olabilir?” düşüncesi peşimi bırakmıyordu. Ağustosun ayı gelmişti. Biz denize gidemiyorsak, deniz kum güneş bize gelebilirdi. Evde bulunan ipler ile bikinimiz tamamlandı, doğumdan kalan tüylü süsler ile 4 rakamı oluşturuldu. Şemsiyemiz yerini aldı, minik bir el havlusu bir anda plaj havlusuna dönüştü. Pınar’ın “Uzanmışım Kumsala” isimli 4. ay konsepti hazırdı. Çekimlerimiz tamamlanmış ve bu güzel kareler bize kalmıştı.

5 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

5 aylık olmamıza çok az kalmıştı ve ben araştırmalara başlamıştım. Renkli çarşaflar, yastıklar ile külah yapma fikri çok hoşuma gitmişti. Yazın vazgeçilmezi dondurma ve karşınızda “Dondurma Konsepti!” Renkli çarşaflar ve gömlekler dondurma olmuşken, sarı çarşafımız külah olma görevini üstlendi. Anılarımıza bir yenisi daha eklendi.

6 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

6. ayda ek gıdaya başlayacağımız için, Pınar’ın ek gıdaya geçmesini sembolize edecek bir fikir düşündüm ve aşağıdaki sonuç çıktı.

7 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

7. ayında ise Pınar’ı makarna tenceresinde fotoğrafladım.

Günümüz anneleri olarak çok şanslıyız. Teknoloji avcumuzun içinde. Bir tutam hayal gücü ile evimizdeki en güzel ışıkta, kendi imkanlarımızı kullanarak bebeklerimizin aylık konsept fotoğraflarını çekebiliriz. Evde bulunan malzemelerle, güzel kareler yakalamak sizin elinizde.

Günümüzde epey popüler bir meslek haline gelen Doğum Fotoğrafçılığı, uzmanlık gerektiren bir iş. Sadece temel fotoğrafçılık bilginizin olması bu işi meslek olarak yapmak için yeterli değil. İçinde insan unsuru olan her konuda olduğu gibi, hele ki söz konusu olan kadın, anne ve bebekse, bir ip canbazı kadar hassas olmalısınız. Gözünüzü korkutmak istemeyiz tabii ama Doğum Fotoğrafçılığının, fotoğraf konusundaki diğer alanlara nazaran ne kadar hassas bir çalışma gerektirdiğini ifade etmeye çalışıyoruz; zira bir âlemden diğerine maceralı bir yolculuk, yoktan var olmak, ince bir sınırda gezinmektir olay ve “Can”dır söz konusu olan! Dolayısıyla iyi bir Doğum Fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, bu işi gerçekten iyi öğrettiğine emin olduğunuz, güvenilir bir kurstan eğitim almalısınız. Çünkü hamile bir kadının psikolojisinden doğum çeşitlerine; bebeği nasıl tutmanız gerektiğinden doğumhanede nerede durmanız gerektiğine kadar çok detaylı bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

KURS SEÇİMİNİZDE FAYDALI OLACAK KÜÇÜK İPUÇLARI
Doğum Fotoğrafçılığı konusunda biraz araştırma yaptığınızda, bu konuda çok sayıda kurs veren yer bulunduğunu göreceksiniz. Sizin için hangi kursun uygun olduğuna karar vermekte zorlanabilirsiniz. Size bu yazımızda, Doğum Fotoğrafçılığı konusunda kurs seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan küçük ipuçları vereceğiz…

 1. En önemli konulardan biri sertifika! Uzun yıllardır fotoğraf eğitimi veren kurumsal bir kurs merkezinden eğitim alın. Çünkü aileler sizin sertifikanızı nereden aldığınıza da bakacak.
 2. Doğum Fotoğrafçılığı konusunda en iyi eğitimi veren, ustalığını kanıtlamış eğitmenlerin ders verdiğinden emin olduğunuz bir kursa gitmelisiniz.
 3. Uygulamalı eğitim veren kurslar, deneyim kazanmanıza ve çevre edinmenize katkıda bulunacaktır.
 4. Kursun, kaçırdığınız dersler için tekrar imkânı sunması avantaj sağlayacaktır.
 5. Kursiyerlerine sergi imkânı sağlayan kurslar da tanınmanıza ve size ulaşılabilmesine ortam yaratır.
 6. Eğitimi kurs zamanıyla sınırlandırmayıp, istediğiniz zaman gidebileceğiniz ya da telefonla veya e-posta ile kafanıza takılan soruları danışabileceğiniz bir kurs, bulunmaz bir nimet olacaktır.
 7. Mesleğe başlarken hangi ekipmanları nerelerden almanız gerektiği konusunda destek veren, uygun şartlarda almanız için size yardımcı olan kurslar var.
 8. Kurs verilen yerin kolay ulaşılabilir olması da tercih sebebiniz olabilir.
 9. İlk işinizi bulmak konusunda sizi yönlendireceğini vaat eden, staj imkânı sağlayan kurslar var.
 10. Taksit imkânı, arkadaş indirimi, kampanya vb gibi ödeme kolaylıkları sunan kurslar bulabilirsiniz.

KURSLAR HAKKINDA İYİ ARAŞTIRMA YAPIN
Gideceğiniz kursa karar vermeden önce çok iyi araştırma yapın. Kursun web sitesini, Instagram hesabını, sosyal mecralardaki görünürlüğünü, paylaşım sıklığını, düzenlediği etkinlikleri inceleyin ve elbette ki kursiyerlerin yorumlarını okuyun. Beğendiğiniz birkaç kursun yerini görmeye gidin. Derslikleri ve size sunabilecekleri teknik olanakları yerinde inceleyin. Aynı anda kaç kişiyle eğitim alacağınızı öğrenin. Yüz yüze görüşmek çok daha etkilidir; bazen okuduklarınız ya da gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir, bazen de okuyup gördüklerinizden daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz, hatta küçük bir detay tercihinizde değişiklik yapmanıza sebep olabilir.

DOĞUM FOTOĞRAFÇILIĞI KURSU ÖNCESİ VE SONRASI
Doğum Fotoğrafçılığı kursu almak isteyenlerin öncelikle muhakkak Temel Eğitim Kursu almış olması gerekir. Bununla birlikte İleri Eğitim Kursu ile Uygulamalı İleri Teknik Atölye Kursu ve yanı sıra Fotoğrafçılar İçin Photoshop Kursu da Doğum Fotoğrafçılığını meslek olarak seçecekler için olmazsa olmaz niteliktedir.

Doğum Fotoğrafçılığı kursuna gidenler belki gerçekten sadece Doğum Fotoğrafçısı olmayı seçecekler. Ancak belki bazıları bu işin kendisine göre olmadığını düşünecek ve başka bir yola gidecek. Doğum Fotoğrafçılığı yapmayı tercih etmeseniz bile, az önce belirttiğim kurslar sizin fotoğrafik gelişiminiz için zorunlu olan kurslar.

Annenin son hamilelik anlarıyla çekime başlayan, bebeğin ilk nefesiyle taçlandırılan, annenin bebekle buluşmasını, ilk muayenesi, ölçümlerinin yapıldığı anları, baba ve tüm aile fertleriyle buluşmasını, ilk süt emişini ölümsüzleştirip bütün anları bir kurgu haline getiren profesyonel fotoğrafçıyı “Doğum Fotoğrafçısı” olarak tanımlayabiliriz.

Doğum Fotoğrafçınızı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Eşlerin evlilikten sonra en stresli ve yorgun olarak geçirdiği bu süreçte Doğum Fotoğrafçısı uzmanlığı ile her anınızı ölümsüzleştirirken tecrübesiyle de aileye destek olur. Doğum Fotoğrafçınızı seçerken alanında uzman, bütün eğitimlerini ve sertifikasını almış, işini resmi bir şekilde yapan kişileri tercih etmelisiniz. Mutlaka daha önceki çalışmalarını görüp daha öncesinden tanışmanızı tavsiye ederiz. En özel anlarınızı paylaşıp, siz ve bebeğiniz için kıymetli olan her anı fotoğraflayan kişiyle bir bağ kurmanız çok önemli.

Doğum Fotoğraflarının Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?
Daha sonra telafisi kesinlikle mümkün olmayan anları fotoğraflamak iyi bir eğitim ve uzmanlık gerektirir. Doğum Fotoğrafçısı makinesini manuel kullanmalı. İyi bir Doğum Fotoğrafçısı en doğru anları en doğal halleriyle, en iyi ışık, en iyi açıyla, en iyi pozları bir araya getirebilmelidir. Doğumun gecesi ve gündüzü olmadığı için her an çekime hazır olması gerekir.

Doğum Fotoğraflarının Çekim Aşamaları

 • Doğum öncesi fotoğraf çekimi :
  Hamilelik çekiminin 34. haftadan önce yapılmasını tavsiye ederiz. Daha sonraki haftalarda annenin hareketleri kısıtlanacağı için istediğimiz kareleri çekemeyebiliriz. Ailenin isteğine bağlı çekim evde, stüdyoda veya dış mekanda yapılabilir.
 • Annenin doğuma hazırlanışı :
  Annenin son hamilelik anlarını, eşin ve aile fertlerinin destek, heyecanlı bekleyişle, annenin doğum anına kadar olan her anın ölümsüzleştirilmesidir.
 • Doğum anı çekimleri :
  Doğum fotoğrafçıları için en önemli ve en özel anlardan birisidir. Profesyonel bir doğum fotoğrafçısı hastane ve ameliyathane kurallarını bilir ve buna göre hareket eder. Doktor ve hemşirelerin işlerine engel olmayacak şekilde bebeğin ilk çıkış anlarını, göbek bağının kesilişini, anneyle bebeğin ilk buluşmasını, baba doğuma girmişse babanın anneye desteği ve bebekle ilk buluşmasını, ilk kontrollerinin yapıldığı anların çekilmesidir.
 • Doğum sonrası çekimleri :
  Baba doğuma girmemişse bebekle babanı ilk buluşmasını, aile fertlerinin bebeği gördüğü ilk anları, bebeğin ayak izlerinin alındığı, kilosu, boy ve diğer ölçümlerinin yapıldığı anlar fotoğraflanır. Daha sonra anne ve bebeğin odada ilk buluşması ve istenirse ilk emzirme anlarının ölümsüzleştirilmesidir.
 • İkinci gün hastane çekimleri :
  Doğum sonrası annenin bedenen ve ruhen yorgun olması nedeniyle aile çekimini ertesi güne bırakmak en doğrusu. İkinci gün anne, baba, bebek ve aile fertleriyle çekim yapılır.

Annenin görmediği anların ölümsüzleştirilmesi

 • Bebeğin yıkanması
 • Bebeğin ölçülerinin alınması
 • Bebeğin kilosunun ölçülmesi
 • Bebeğin ayak izlerinin alınması
 • Bebeğin baba ve diğer aile bireyleri ile tanışması

Bu anların fotoğrafları anne için çok önemlidir. Her an titizlikle ölümsüzleştirilmelidir.

 

SIK SORULAN SORULAR

İkiz bebek bekliyorum, 2 çekim ücretimi ödemem gerekir?
Her fotoğraf çekimi o doğum için geçerlidir. Doğacak bebeğin sayısı önemli değildir. Ek bir ücret talep edilmez.

Fotoğrafçı Doğuma gecikir mi?
Aile, doğum fotoğrafçısına zamanında bilgi verdiği takdirde doğum fotoğrafçısı doğuma gecikmez.

Albümlü bir paket tercih ettim, ben ödememi albüm teslimatında yapmak istiyorum?
Albüme koyulacak fotoğraflar sizin tarafınızdan seçilmektedir. Çekilen bütün kareler sizinle paylaşıldığı için, ücret albüm paylaşımından önce alınmaktadır.

Doğum fotoğrafçısı ile anlaşma yaptıktan sonra, hastanemi değiştirmek zorunda kaldım, problem olur mu?
Değişiklik yaptığın hastane doğum fotoğraflarının çekilmesine izin verdiği sürece bir problem oluşturmaz. Tabi doğum fotoğrafçısının da aynı gün İstanbul’un iki ucunda doğumu olursa, bu durumda doğumlardan birine yetişemeyebilir. Bunu öngörerek size hizmet veremeyeceğini öncesinde belirtmesi gerekir. Bu durumda sözleşme koşullarında belirtilmişse, ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz.

Doğum zamanım geldi ve önceden randevu almayı unuttum, son anda aramış olsam doğum fotoğrafı çektirebilir miyim?
Son anda fotoğrafçı bulmak çok zordur. Onun için öncesinde bir doğum fotoğrafçısı ile anlaşmanızı öneririz. Zaten süreci doğum fotoğrafçısı ile birlikte yürütmeniz gerekecek. Normal doğum yapacaksanız, günü ve saati belli olmaz. Doğum fotoğrafçısı ile yaptığınız anlaşma çerçevesinde fotoğraf çekiminiz gerçekleştirilir.

Doğum fotoğrafı çektirmek için, ne zaman anlaşma yapmam gerekir?
Herhangi bir ani doğum olasılığına karşı 7. aydan önce anlaşma yapmanızı öneririz.

Ödememizi ne zaman yapıyoruz?
Doğum fotoğrafçısı ile yaptığınız anlaşmaya göre değişmekle birlikte, belli bir kapora, ardından ücretin kalanı ödenebilir.