Bursa’da yaşayan Sinem Salkım Maraba, sizler için bebeğinizi kendi evinizde 1-2-3-4-5-6-7 ay konseptleri ile nasıl fotoğraflarını çekebileceğinizi yazdı.

“Bebeğinizi evde kendi imkânlarınızla fotoğraflamak hem çok eğlenceli hem de çok özel. Bazı anneler bebekleri için çeşitli konseptler üzerinde çalışarak hayal dünyasını zorlayacak pozlar yakalarken, bazı anneler ise aylık gelişim hatıralarını daha sade konseptler ile fotoğraflıyor.”

Herkese merhaba. Ben Sinem Salkım Maraba…

Yeni bir bebek, yeni bir hayat gibidir. Hamilelik ise heyecan ve beklentiyle dolu özel bir zamandır. 2019 yılında ikinci bebeğimizin haberini aldığımızda her şey gayet güzeldi. Dört kişilik bir çekirdek aile olacaktık ve her şeyden önemlisi canım oğlum, Çınar’ım abi olacaktı.  Ancak bu dönem koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olan tüm anne adayları için korku, endişe ve belirsizliği de beraberinde getirdi. Pandemi, normal şartlarda umut dolu ve mutlu geçmesi gereken bu döneme maalesef gölge düşürdü. 

Şanslıydım ki hamileliğim 8 ay boyunca sorunsuz geçmişti. Ve yine şanssızdım ki, hamileliğimin son ayına denk gelen bu küresel salgın son 1 ayımı kabusa çevirmişti. Tüm hamile anne adayları gibi bende korkuya, paniğe kapıldım ve onlarca cevapsız soruyla baş başa kaldım. Vaka sayılarının her geçen gün artıyor olması paniğimi ve korkularımı arttırıyordu. Bebeğim, Pınar’ımı beklerken öğrendim sabrı… Neyse ki bu zor günler geride kaldı, bebeğimiz aramıza katıldı, biz 4 kişilik bir aile olduk ve Çınar’ımız da abi oldu.

Bebekler çok hızlı büyüyor ve biz de en güzel anlarını hatıra olarak saklamak istiyoruz. Her geçen ay büyüyen bebeğinizin, an be an değişen ve gelişen tepkileri, tatlı tatlı gülümsemesi ve bu özel anların oluşturduğu eşsiz duyguyla her bir anı ölümsüzleştirmek kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir duygu.

Pandeminin hayatımıza getirdiği karantina günlerinde hepimiz evlerimize kapanmıştık. Biz bu süreçte kızımızın büyümesini izliyor ve bu anların her birini ölümsüzleştirmek için deklanşöre basıyorduk.

Minicik elleri, gözleri, ağzı, burnu, mis gibi kokan yanakları… Bebeğinizi evde kendi imkânlarınızla fotoğraflamak hem çok eğlenceli hem de çok özel. Bazı anneler bebekleri için çeşitli konseptler üzerinde çalışarak hayal dünyasını zorlayacak pozlar yakalarken, bazı anneler ise aylık gelişim hatıralarını daha sade konseptler ile fotoğraflıyor.

İlk 7 ay için sizlere öneriler sunacağım ama öncelikle birkaç ipucu vermeliyim.

EVDE AY AY BEBEK KONSEPT FOTOĞRAF ÇEKİMİ İÇİN İPUÇLARI

  • Fotoğraf çekerken iyi pozlar yakalamak adına en önemli detaylardan biri ışıktır. Bebeğinizin fotoğrafını çekmek için mutlaka evin en doğru açıdan ve en iyi ışık alan alanını belirlemelisiniz.
  • Alanın geniş olması, değişik açılardan çekim yapmanızı ve daha kaliteli, güçlü fotoğraflar elde etmemizi sağlayacaktır.
  • Evdeki çeşitli eşyalar ile yaratıcılığınızı kullanarak bir tema oluşturarak harika bir fotoğraf hikâyesi yaratabilirsiniz.
  • Hayal gücümüzü kullanmanın zamanı! Tabi birazcık kopya çekmekte de bir sakınca görmüyorum, nitekim birçok örnek bebek fotoğrafı mevcut.
  • Fotoğraf çekerken yalnız olmamanızı tavsiye ediyorum, çünkü fotoğraflarda küçük detaylar önemlidir. Ancak moralinizi bozmayın, pratik fotoğraf uygulamaları ile düzenlemeler yapmak, objeleri silmek, eklemek oldukça basitleşmiş durumda.
  • Bebekler karınları tokken ve tüm ihtiyaçları karşılandığında sakin ve huzurlu olurlar. Bu nedenle bebeğiniz uyurken temamızı hazırlayıp uyandığında en mutlu, en huzurlu anında çekimleri aceleye getirmeden tamamlamalıyız. 
  • Çekim esnasında bebeğinizle konuşmalısınız. Onun en sevdiği ve tepki verdiği cümleleri kullanarak sevimli hallerini yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sevdiği oyuncakları veya en sevdiği dikkat çekici eşyaları kullanabilirsiniz.

AY AY BEBEK KONSEPT FOTOĞRAF ÇEKİMİ

1 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Sabırsızlıkla beklediğimiz bebeğimiz artık 30 günlük yani 1 aylıktı.  Kızımın ilk  temalı fotoğrafı olacaktı. Konuyla ilgili çok fazla bilgim yoktu ancak müthiş bir heyecanım vardı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyordum, sadece düz bir fotoğraf zemini gerekli olduğunu biliyordum. 1. ayı sembolize edecek 1 rakamını nasıl yapacaktım? Masanın üzerinde duran erikler gözüme çarpmıştı. Bebeğimin karnı tok ve huzurluydu, fakat kıpır kıpırdı. Minik hareketli elleri ile erikleri dağıtıyordu. Dikkatini çekmek için büyük çaba göstermiştim. Fotoğrafları çekerken şunu fark ettim ki erikler temama pek uygun değilmiş. Bütün zorluklara rağmen kızımın artık 1. ay temalı bir fotoğrafı vardı. Bu benim amatörlüğümden kaynaklandı. Sizde evinizde bulunan renkli çarşaflar, minik havlular, sebze ve meyvelerden, kendi bebeklerinize uygun konsepti hazırlayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Minik mucize iki aylık olmuştu. Çekim gününe bir iki gün vardı ve ben ne yapabilirim diye düşünmeye başlamıştım. 2. ayı sembolize edecektim? Doğumda gelen çiçeklerin altında bulunan minik renkli taşlar ile yazabileceğimi düşündüm. Benim kadrajımdan çıkan minik karelerle bebeğimin 2. ayını da ölümsüzleştirmiş oldum.

3 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Karadutum büyümeye devam ediyor ve ben bir sonraki ay için farklı konseptler düşünmeye başlamıştım. 3. Ayı sembolize edecek 3 rakamını nasıl yapacaktım? Hem günün önemini hem yaşadığımız bu dönemi yansıtmak istiyordum. Pandeminin hayatımıza getirdiği sokağa çıkma yasağı, maske ve kolonya… Yanında sağlıklı ve minik bir salata tabağı da harika olur diye düşündüm. Küçük prensesim uyuyorken tüm hazırlıklarımı tamamlandım. Marullardan etek, salatlardan 3 rakamı yapma fikri beni heyecanlandırmıştı. Konseptler hazırdı ve prensesim sahnede yerini almıştı. Artık en eğlenceli dakikalara geçebilir ve çekime başlayabilirdik.

evde 3 aylık bebek konsept fotoğraf çekimi

4 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

Bal evlat günden güne büyüyor. Bir konsept bitiyor ve “Bir sonraki ne olabilir?” düşüncesi peşimi bırakmıyordu. Ağustosun ayı gelmişti. Biz denize gidemiyorsak, deniz kum güneş bize gelebilirdi. Evde bulunan ipler ile bikinimiz tamamlandı, doğumdan kalan tüylü süsler ile 4 rakamı oluşturuldu. Şemsiyemiz yerini aldı, minik bir el havlusu bir anda plaj havlusuna dönüştü. Pınar’ın “Uzanmışım Kumsala” isimli 4. ay konsepti hazırdı. Çekimlerimiz tamamlanmış ve bu güzel kareler bize kalmıştı.

5 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

5 aylık olmamıza çok az kalmıştı ve ben araştırmalara başlamıştım. Renkli çarşaflar, yastıklar ile külah yapma fikri çok hoşuma gitmişti. Yazın vazgeçilmezi dondurma ve karşınızda “Dondurma Konsepti!” Renkli çarşaflar ve gömlekler dondurma olmuşken, sarı çarşafımız külah olma görevini üstlendi. Anılarımıza bir yenisi daha eklendi.

6 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

6. ayda ek gıdaya başlayacağımız için, Pınar’ın ek gıdaya geçmesini sembolize edecek bir fikir düşündüm ve aşağıdaki sonuç çıktı.

7 Aylık Bebek Konsept Fotoğraf Çekimi

7. ayında ise Pınar’ı makarna tenceresinde fotoğrafladım.

Günümüz anneleri olarak çok şanslıyız. Teknoloji avcumuzun içinde. Bir tutam hayal gücü ile evimizdeki en güzel ışıkta, kendi imkanlarımızı kullanarak bebeklerimizin aylık konsept fotoğraflarını çekebiliriz. Evde bulunan malzemelerle, güzel kareler yakalamak sizin elinizde.

BONUS FOTOĞRAFLAR: