Bebek, doğum, yenidoğan ve hamile fotoğrafları çekimi, son 10 yıldır yükselişte. Bebek fotoğrafçılığı da meslek olarak ön plana çıkmış durumda. Bebeğinizin Dünya’ya gözünü açtığı ilk anlar ve ilk günlerini yıllar geçtikçe de hatırlanmanız zorlaşacak. Tabi bir de bebeğiniz büyüyüp, kendisi aile kurduğunda, torununuza kendi bebekliğini de gösterebilecek. Keşke bizim zamanımızda da bebek fotoğrafçıları olsaymış da, bizim de fotoğraflarımız olsaymış…

Hamilelilik, doğum anı, ilk temas ve daha nicesi gibi bir çok An’ı ölümsüzleştiren bebek fotografçısı ile çalışabilirsiniz.


Peki bebek fotoğrafçısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebek Fotoğrafçısının Yetkinliği
Bebek fotoğrafçısının daha önce çekmiş olduğu fotoğrafları incelemenizde fayda var. Ayrıca bebek fotoğrafçısı hakkında araştırma yaparak, daha önce fotoğrafa dair hangi eğitimleri aldığı ve kaç yıldır bebek fotoğrafçılığı yaptığı gibi konuları öğrenerek, yetkinliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya platformlarından, daha önce hizmet verdiği ailelerin düşüncelerini okuyarak da, aldıkları hizmetten memnun kalıp kalmadıklarını, herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını öğrenebilirsiniz.

Hijyene Dikkat!
Bebeğinizin fotoğraf çekiminin steril bir ortamda yapılması, ebeveynler açısından özen gösterilmesi gereken bir konu. Eğer doğum fotoğrafları çekilecekse, ameliyathane zaten steril ortam. Ancak bebek fotoğrafçısının da kendi hijyenine ve ameliyathane kurallarına kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor. Yenidoğan fotoğrafları çektirecekseniz, genellikle bebek fotoğrafçısının stüdyosunda fotoğraf çekimleri gerçekleştiriliyor. Stüdyonun içerisini gösteren fotoğraflara göz atmanızda hatta öncesinde ziyaret etmenizde fayda var. Ayrıca kullandığı dekor ürünleri, proplar ve kıyafetlerin temizlik süreçleri ile ilgili bilgi almanızı öneririz. Daha önce hizmet verdiği kişilerden ya da Google yorumlarından da bilgi edinebilirsiniz.

Bebek Fotoğrafçısının Tarzı ve Konsept Çeşitliliği
Konsept olarak bebek fotoğrafçısının hangi tarzda, hangi dekorlarla fotoğraflar çektiğini, portfolyosunu incelediğinizde öğrenmiş olacaksınız. Bazı bebek fotoğrafçılarının konseptleri sınırlı. Bu nedenle sizin istediğiniz çekimleri yapamayabilir. İstediğiniz tarza en uygun fotoğraflar üretmiş bir bebek fotoğrafçısıyla çalışmanız, istediğiniz fotoğraflara ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca bebeğinizin nasıl fotoğraflarının olmasını istediğinizi, mutlaka çekimden önce bebek fotoğrafçısı ile konuşun. Örnek fotoğraflar varsa mutlaka gösterin. Zevkleri hala tartışamıyoruz. O halde size hitap eden çekimleri yapan bir bebek fotoğrafçısı ile çalışmanız, süreci daha memnun tamamlamanızı sağlayacaktır.

Fotoğrafçının Aile ile İletişimi
En özel anlarınızın fotoğraflarını çeken bir bebek fotoğrafçısı ile iletişiminizin de elbette iyi olması gerekir. Anlaşma yapmadan önce, bebek fotoğrafçısı ile mutlaka yüz yüze tanışın. Enerjisine ve pozitifliğine şahitlik edin. Sağlıklı iletişim, süreçlerin daha kolay ve mutlu sürdürülmesini sağlar. Örneğin doğum fotoğrafçısı anneyi psikolojik olarak da destekleyebilmeli, yenidoğan fotoğrafçısı bebeğinizle iyi iletişim ve sağlıklı temas kurabilmeli, 1 yaş fotoğrafçısı ise sabırlı ve sevecen olabilmelidir. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz? Enerjinizi, sezgilerinizi kullanabilir ya da somut olarak daha önce o bebek fotoğrafçısı ile çalışmış ailelerden bilgi alabilirsiniz.

Bebek Fotoğrafçısının Lokasyonu
Lokasyon, günümüzde her şeyde olduğu gibi yine karşımızda. Doğum fotoğrafçılığında, özellikle normal doğumlarda doğum fotoğrafçısının hastanenize yakın lokasyonda olması, fotoğrafçının doğuma zamanında yetişebilmesi adına önemlidir. Yenidoğan fotoğrafçısı için ise henüz çok küçük olan bebeğinizin uzun bir yolculukla yorulmasını istemezsiniz. Bu nedenlerden dolayı doğum yapacağınız hastaneye ve ya evinize yakın lokasyonda bulunan bir bebek fotoğrafçısı ile çalışmanız önem kazanıyor. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki, size en yakın fotoğrafçı, en iyisi olmayabilir. Biraz daha yol kat edip, daha iyi bir bebek fotoğrafçısı ile daha iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bu durumda, yol ve yetkinlik terazisi devreye giriyor…

Bebek Fotoğrafçısının Kullandığı Ekipmanlar
Bazı bebek fotoğrafçıları, başlangıç seviyesi diye anılan ve ağırlıklı olarak hobi amaçlı kullanılan fotoğraf makineleri ve objektiflerle çekim yapıyor. Bu durumda kaliteli ve keskin fotoğraflar ortaya çıkmıyor. Çalışacağınız bebek fotoğrafçısının kullandığı fotoğraf makinesi ve objektifleri öğrenin. Diğer fotoğrafçılarla karşılaştırın. Ekipmana fazla yatırım yapmış bir bebek fotoğrafçısının, başlangıç seviyesinde amatör bir fotoğrafçı olma ihtimali çok çok düşük. Ayrıca bebek fotoğrafçısının kullandığı fotoğraf makinesi ve objektifler, elde edilecek fotoğrafların renk, kontrast, doygunluk ve baskı kalitesi gibi unsurları da etkiliyor. Bunu da unutmamak gerek.

Bebek Fotoğrafçısı Ücretleri
Duygusal bir konudan bahsediyoruz, ancak durum şu ki bebek fotoğrafçısı size bir hizmet sunacak ve bunun karşılığında da sizden bir ücret talep edecek. Bu nedenle seçeceğiniz bebek fotoğrafçısının bütçenize uygunluğu da önemli. Tabi fotoğrafçının yetkinliğine, kullandığı ekipmanların üst düzey olup olmamasına göre de ücretler değişecektir. Fotoğrafçınızı seçerken fiyatla ilgili detaylı bilgi almalısınız. Ödeyeceğiniz ücrete nelerin dahil olup olmadığını mutlaka öğrenin. Bebek fotoğrafçılarının sunduğu paketleri inceleyin, bebeğinizin kaç günlük ya da aylık olduğunu fotoğrafçıya söyleyin. Çekim süresi, kaç adet dijital ham haliyle, kaçının photoshoplanarak teslim edileceğini, albüm verilecekse hangi albüm olacağını ve ölçülerini öğrenmenizde fayda var.

Sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için tüm bunları göz önünde bulundurarak, bebek fotoğrafçısı seçmenizi tavsiye ediyoruz.


Bebeğinizle birlikte, mutlu, sağlıklı ve bol fotoğraflı günleriniz olsun…