Bebeğinizin doğumunun fotoğraflarını çektirme fikri ilk başta biraz göz korkutucu olabilir. Doğum esnasında yabancıları istemiyormuş gibi hissedebilirsiniz ya da hamileyken fotoğraf çekmekten rahat hissetmiyor olabilirsiniz. Ama gerçek şu ki, doğum fotoğrafçıları, bebeğinizi bu dünyaya getirdiğinizde meydana gelen tüm o özel anları hatırlamanıza yardımcı olmak için oradalar. Doğum fotoğrafçısı size bu güzel anıları daha sonra tekrar hatırlama imkanı sunarlar.

 Doğum Fotoğrafçısı Ne Demek?

 Doğum fotoğrafçısı bir bebeğin doğumunu fotoğraflama konusunda uzmanlaşmış bir profesyoneldir. Doğum fotoğrafçıları doğumdan sonra çağrılabilirler. Bu önemli anı anne ve baba için kaydederler. Doğum fotoğrafçısı rolü, ebeveynler ve aile üyeleri için bebeğin dünyaya gelişinin önemli bir görsel kaydını sağlamaktır. Doğum fotoğrafçısı tarafından çekilen görüntüler, gelecek yıllar boyunca değerlenecek paha biçilmez hatıralar olabilir.

 Doğum fotoğrafçılığı son yıllarda daha popüler hale geldi, çünkü daha fazla çift bu özel anı kameraya çekmeyi tercih ediyor. Bu, özellikle daha önce doğum yapmamış ve deneyimlerini baştan sona tüm yönleriyle fotoğraflamak isteyen ilk kez anne baba olacaklar için çok tercih edilen bir şeydir.

 Doğum Fotoğrafçısı Ne Yapar?

 Bir doğum fotoğrafçısı‘nın görevi, doğumun her aşamasını, bebeğin doğumunu yakalamaktır. Böylece ebeveynler tüm detayları hatırlayabilir ve istedikleri zaman olayı yeniden yaşayabilirler. Pek çok kadın, doğum sırasında neler olduğu hakkında bir fikir edinmek istedikleri için bu seçeneği seçmektedir. Birçok anne baba ilk bebeklerine sahip olacakları zaman bu konuya çok özen gösterirler. Özellikle işinde uzman bir doğum fotoğrafçısı seçmek çok önemlidir. Bu tarihi anı bir kere kaydedebilirsiniz.

 Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadardır?

 Doğum fotoğrafçısı maliyeti, yaşadığınız yere, fotoğrafçının deneyimine ve seçtiğiniz pakete bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Her fotoğrafçının kendine özgü bir fiyatlandırma yapısı olacaktır. Fiyatlar, seyahat için gereken sürenin uzunluğundan ve izin gerekip gerekmediğinden de etkilenebilir. Bazı fotoğrafçıların, bebek doğana kadar kalıp kalmamalarına bağlı olarak birden fazla fiyat seçenekleri vardır.

 Doğum Fotoğrafçısı Ücretine Neler Dahildir?

 Çoğu doğum fotoğrafçısı bir albümden baskılara ve dijital görüntülere kadar her şeyi içeren çeşitli paketler sunar. En temel paket, doğum ve hemen doğum sonrası dönemde çekilen gerçek fotoğrafları içerecektir. Diğer seçenekler arasında doğum eylemi ve doğum sırasında çekilmiş ek görüntüler, sizin ve eşinizin bebeğinizin gelişine hazırlanırken çekilmiş görüntüleri ve bebek doğduktan sonra aile fotoğrafları yer alabilir. Bazı fotoğrafçılar yalnızca bir veya iki pozlu portre içeren paketler sunarken, diğerleri farklı kıyafetler veya konumlar içeren birkaç tane sunar.

 Doğum Fotoğrafçısı Ne Zaman Gelmeli?

 Doğum fotoğrafçısı gelmesi için ideal zaman, doğum yapan kadının aktif doğum yaptığı zamandır. Bu, bebek doğmadan 1-3 saat önce olabilir, ancak genellikle 6 saatten fazla değildir. Bunun nedeni, bebeğinizle bu dünyada ilk tanıştığınız anları yakalamaktır. Aynı zamanda bebeğiniz doğduktan sonra göbek bağı kesimi ve diğer özel anların da kaydedilmesi için bu süre idealdir.

 Doğumunuzun ne zaman başlayacağından veya ne kadar süreceğinden emin değilseniz, doğuma girebileceğinizi düşündüğünüzde veya en azından doğumun başladığından şüphelendiğinizde hatta başlayacağını düşünseniz bile randevunuzu planlamak en iyisidir.

 Doğum fotoğrafçısı doğuma hazırlanmak ve yerleşmek için hastaneye veya doğum merkezine zamanında gelmelidir. Anne aktif doğuma girmeden önce yerinde olmalıdırlar. Erken doğum yapılıyorsa eğer doğum fotoğrafçısı hemen aranmalı ve hastaneye çağırılmalı. Erken doğum gibi durumlar sizin kontrolünüzde olmadığı için doğum fotoğrafçısı için de onun yanınızda bulunamamasına sebep olabilir. Bu yüzden yakın çevreden birini tercih etmeniz daha doğru olacaktır.