Günümüzde epey popüler bir meslek haline gelen Doğum Fotoğrafçılığı, uzmanlık gerektiren bir iş. Sadece temel fotoğrafçılık bilginizin olması bu işi meslek olarak yapmak için yeterli değil. İçinde insan unsuru olan her konuda olduğu gibi, hele ki söz konusu olan kadın, anne ve bebekse, bir ip canbazı kadar hassas olmalısınız. Gözünüzü korkutmak istemeyiz tabii ama Doğum Fotoğrafçılığının, fotoğraf konusundaki diğer alanlara nazaran ne kadar hassas bir çalışma gerektirdiğini ifade etmeye çalışıyoruz; zira bir âlemden diğerine maceralı bir yolculuk, yoktan var olmak, ince bir sınırda gezinmektir olay ve “Can”dır söz konusu olan! Dolayısıyla iyi bir Doğum Fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, bu işi gerçekten iyi öğrettiğine emin olduğunuz, güvenilir bir kurstan eğitim almalısınız. Çünkü hamile bir kadının psikolojisinden doğum çeşitlerine; bebeği nasıl tutmanız gerektiğinden doğumhanede nerede durmanız gerektiğine kadar çok detaylı bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

KURS SEÇİMİNİZDE FAYDALI OLACAK KÜÇÜK İPUÇLARI
Doğum Fotoğrafçılığı konusunda biraz araştırma yaptığınızda, bu konuda çok sayıda kurs veren yer bulunduğunu göreceksiniz. Sizin için hangi kursun uygun olduğuna karar vermekte zorlanabilirsiniz. Size bu yazımızda, Doğum Fotoğrafçılığı konusunda kurs seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan küçük ipuçları vereceğiz…

  1. En önemli konulardan biri sertifika! Uzun yıllardır fotoğraf eğitimi veren kurumsal bir kurs merkezinden eğitim alın. Çünkü aileler sizin sertifikanızı nereden aldığınıza da bakacak.
  2. Doğum Fotoğrafçılığı konusunda en iyi eğitimi veren, ustalığını kanıtlamış eğitmenlerin ders verdiğinden emin olduğunuz bir kursa gitmelisiniz.
  3. Uygulamalı eğitim veren kurslar, deneyim kazanmanıza ve çevre edinmenize katkıda bulunacaktır.
  4. Kursun, kaçırdığınız dersler için tekrar imkânı sunması avantaj sağlayacaktır.
  5. Kursiyerlerine sergi imkânı sağlayan kurslar da tanınmanıza ve size ulaşılabilmesine ortam yaratır.
  6. Eğitimi kurs zamanıyla sınırlandırmayıp, istediğiniz zaman gidebileceğiniz ya da telefonla veya e-posta ile kafanıza takılan soruları danışabileceğiniz bir kurs, bulunmaz bir nimet olacaktır.
  7. Mesleğe başlarken hangi ekipmanları nerelerden almanız gerektiği konusunda destek veren, uygun şartlarda almanız için size yardımcı olan kurslar var.
  8. Kurs verilen yerin kolay ulaşılabilir olması da tercih sebebiniz olabilir.
  9. İlk işinizi bulmak konusunda sizi yönlendireceğini vaat eden, staj imkânı sağlayan kurslar var.
  10. Taksit imkânı, arkadaş indirimi, kampanya vb gibi ödeme kolaylıkları sunan kurslar bulabilirsiniz.

KURSLAR HAKKINDA İYİ ARAŞTIRMA YAPIN
Gideceğiniz kursa karar vermeden önce çok iyi araştırma yapın. Kursun web sitesini, Instagram hesabını, sosyal mecralardaki görünürlüğünü, paylaşım sıklığını, düzenlediği etkinlikleri inceleyin ve elbette ki kursiyerlerin yorumlarını okuyun. Beğendiğiniz birkaç kursun yerini görmeye gidin. Derslikleri ve size sunabilecekleri teknik olanakları yerinde inceleyin. Aynı anda kaç kişiyle eğitim alacağınızı öğrenin. Yüz yüze görüşmek çok daha etkilidir; bazen okuduklarınız ya da gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir, bazen de okuyup gördüklerinizden daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz, hatta küçük bir detay tercihinizde değişiklik yapmanıza sebep olabilir.

DOĞUM FOTOĞRAFÇILIĞI KURSU ÖNCESİ VE SONRASI
Doğum Fotoğrafçılığı kursu almak isteyenlerin öncelikle muhakkak Temel Eğitim Kursu almış olması gerekir. Bununla birlikte İleri Eğitim Kursu ile Uygulamalı İleri Teknik Atölye Kursu ve yanı sıra Fotoğrafçılar İçin Photoshop Kursu da Doğum Fotoğrafçılığını meslek olarak seçecekler için olmazsa olmaz niteliktedir.

Doğum Fotoğrafçılığı kursuna gidenler belki gerçekten sadece Doğum Fotoğrafçısı olmayı seçecekler. Ancak belki bazıları bu işin kendisine göre olmadığını düşünecek ve başka bir yola gidecek. Doğum Fotoğrafçılığı yapmayı tercih etmeseniz bile, az önce belirttiğim kurslar sizin fotoğrafik gelişiminiz için zorunlu olan kurslar.